Juryrapport:
De jury, bestaande uit John van Loon, Henny Beijer, Wijnand Beijer onder voorzitterschap van Corinne Kalisvaart van Fauna Haarlemmermeer beoordeelde ruim 50 foto’s en 2 videofilmpjes. Er waren geen bijdragen in de categorie ‘social media posts’ en evenmin in de categorie (semi-)professionals.
Indrukken
De jury was enthousiast over de creativiteit van de inzendingen. Veel deelnemers vonden een passende, leuke en soms veelzeggende invulling van het thema ‘Natuur om de hoek’. Over het algemeen was de fotografische kwaliteit in orde. Weliswaar fotografeerden verschillende deelnemers toch met volautomatische camera-instellingen. Dit leidt ertoe, dat alles in de foto scherp is en de diepte helaas verdwijnt. Anderzijds vereist handmatig instellen veel vaardigheid. Zo waren er foto’s, waarin eigenlijk het verkeerde detail haarscherp was.
Video
De twee ingezonden videofilmpjes zijn beide in staand formaat opgenomen. Echte telefoonshots dus, geschikt voor sociale media. Daarvoor waren ze dan echter weer te lang. De jury kon vanwege het geringe aantal inzendingen geen prijs toekennen. Ze honoreert beide inzenders niettemin met een attentie.
Foto’s
Helaas is een vrij behoorlijk aantal foto’s in te klein formaat aangeleverd. Deze konden dan ook niet worden beoordeeld op het aspect kwaliteit. Onder die inzendingen trof de jury echter wel een foto die, ingeleverd in het juiste formaat, een absolute kanshebber zou zijn geweest voor een prijs.

Het gaat om een fraaie sfeerfoto van een eenzame gans in ochtendnevel. Een herkenbaar polderbeeld, knap van compositie en erg mooi van belichting, vooral op de gans en de grasrand. De foto is gemaakt door Fenna Bon.
Aanmoedigingsprijs

De jury selecteerde uiteindelijk twee foto’s die respectievelijk de eerste en de tweede prijs verdienen. Een derde prijs is er niet. Wel een aanmoedigingsprijs. Deze foto van een wegvliegende vogel vanaf een vogelhuisje is kwalitatief niet goed. Het gaat namelijk om een gekropte digitale opname. Dat kroppen had vergaande gevolgen voor de strakke lijnen in de foto, zoals te zien aan de bovenkant van de schutting. Desondanks wil de jury de inzending belonen, want de compositie is bijzonder. De schaduwen werken heel fraai, het momentum is perfect gevangen. Vandaar toch een beloning voor de inzender Anne Veerle Vaarkamp.
Tweede prijs

Aan de tweede foto ziet de jury de vaardigheid van de fotograaf af. Zonder goede apparatuur, een voldoende beschutte observatieplek en oog voor de situatie, had deze foto niet gemaakt kunnen worden. De foto toont de rauwheid van de natuur in al zijn wreedheid en tegelijk schoonheid. Het is letterlijk eten of gegeten worden. En dat kan op elke plek in Haarlemmermeer. Een reiger die een kikker te pakken heeft. De bijzondere lichtval, die ene waterdruppel, de kijkhoek met voldoende ruimte rondom het onderwerp, de compositie: zeer, zeer geslaagd. De tweede prijs gaat heel erg verdiend naar Lenie Neuteboom.
Eerste prijs

Over de eerste prijs was de jury unaniem. Deze winnende foto toont natuur om de hoek in zijn meest letterlijke betekenis, namelijk in de achtertuin. Daar voeren we immers vogels. Met zaadjes, nootjes, vetbollen. De koolmees op deze humorvolle en prima scherpe momentopname vermoedde dat zich onderin de uitgeholde kokosnoot nog lekkers bevond. Het was de poging in elk geval waard. Precies op dat moment drukte Loek van de Kreke op de opnameknop voor een even leuke als kwalitatief fijne foto, waar de voltallige jury heel erg blij van wordt.
De jury dankt alle inzenders en hoopt dat ze, met hun camera of telefoon, de natuur om de hoek zullen blijven koesteren en registreren.
Publieksprijzen:
Carl Meskers:

en Jan Wijnstra:

